Członkowie Zwyczajni
Bractwo Wodniaków Grudziądz

Klub istnieje od 1995 r. Naszym mottem jest Szkolimy / Uczymy / Integrujemy.
Szkolimy i uczymy młodzież i dorosłych na stopnie żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Integrujemy brać żeglarską naszego regionu poprzez organizację regat Błękitna Wstęga, różnego rodzaju festynów, koncertów, spotkań. Udostępniamy naszą przystań młodzieży przedszkolnej i szkolnej oraz organizacją pozarządowym na organizowanie różnego rodzaju spotkań integracyjnych, festynów, uroczystości. Współpracujemy także ze służbami mundurowymi z Policją, Strażą Pożarną, Wojskiem, które korzystają z naszą przystań do przeprowadzenia różnego rodzaju zajęć i szkoleń.
- ul. Malczewskiego 1, Grudziądz
- 603 756 751
- bractwowodniakow@gmail.com
Brodnickie Towarzystwo Żeglarskie Pojezierze Brodnica

Jacht Klub Rudnik
Klub Sportowo-Turystyczny Elektryk Grudziądz
Klub Sportowo-Turystyczny Włókniarz
Klub żeglarski Geofizyka Toruń
Stowarzyszenie Aktywnego Wypoczynku Vacantia
Stowarzyszenie Białe Żagle Chełmża

- ul. 3 Maja 14, Chełmża
- 789 852 213
- stowarzyszenie@biale-zagle.pl
Stowarzyszenie Klub Sportowy Wind Chełmża

Klub Sportowy WIND Chełmża działa w formie stowarzyszenia wpisanego do KRS. Realizujemy zadania związane ze szkoleniem dzieci i młodzieży w dyscyplinach żeglarskich. Uczestnikami i zawodnikami klubu są dzieci i młodzież w wieku od 6 lat. Treningi odbywają się na jeziorze Chełmżyńskim, a baza treningowa znajduje się przy Bulwarze 1000-lecia.
- ul. Bulwar 1000-lecia, Chełmża
- 502 558 068
- zarzad@wind.org.pl
Toruński Klub Żeglarski

Historia naszego klubu sięga lat 90, powstał on na bazie działającej od 1980 roku sekcji sportowej ZKS Elana, w roku 1998 zmienił nazwę na Toruński Klub Żeglarski.
Baza treningowa klubu znajduje się w Zalesiu nad Jeziorem Chełmżyńskim (mapa).
TKŻ Toruń dysponuje specjalistycznym sprzętem asekuracyjnym umożliwiającym prowadzenie treningów i zabezpieczenie zawodników na regatach na wszystkich akwenach w Polsce.
Treningi w klubie prowadzone są pod kierunkiem wykwalifikowanych trenerów i instruktorów.
Dzieląc się naszą żeglarską pasją szkolimy dzieci i młodzież w klasie Optimist i Laser. Szkolenia na wodzie odbywają się w sezonie startowym w sobotę i w niedzielę, w godz. 10.00 – 14.00. Dodatkowo w sezonie letnim Klub organizuje kilkudniowe zgrupowania w kraju a w zimę zagraniczne zgrupowania (np.Hiszpania, Włochy, Chorwacja). W okresie jesienno-zimowym prowadzone są zajęcia na basenie i sali gimnastycznej oraz zajęcia z teorii.
Zawodnicy TKŻ uczestniczą w licznych zawodach, regatach na poziomie regionalnym, ogólnopolskim a najlepsi międzynarodowym. Możemy pochwalić się zdobyciem złotych, srebrnych i brązowych medali w ogólnopolskich regatach w kategorii młodzików i juniorów. Nasi zawodnicy są powoływani do Narodowej Kadry Juniorów. Celem klubu jest propagowanie i uprawianie sportu oraz turystyki żeglarskiej.
- ul. Popiełuszki 1, Toruń
- 660 553 950
- biuro@tkz.torun.pl
Toruńskie Stowarzyszenie Żeglarzy Morskich
Toruńskie Towarzystwo Tradycji Morskich - Stowarzyszenie

Toruńskie Towarzystwo Tradycji Morskich powołane zostało do życia w roku 1995 przez grupę pasjonatów żeglarstwa, historii i przygody. Pamiętamy o tradycjach morskich Torunia. To tu w okresie międzywojnia funkcjonowała Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej a społeczność Województwa Pomorskiego ufundowała w 1929 roku słynny żaglowiec szkolny „Dar Pomorza” dla kształcenia nowych kadr morskich. Popularyzujemy żeglarstwo przez organizowanie szkoleń dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wspólnych rejsów śródlądowych i morskich, ale też wydarzeń kulturalnych czy przyjacielskich spotkań. Jeśli zatem chcesz żeglować w dobrym towarzystwie i doskonalić swoje żeglarskie rzemiosło – zapraszamy na pokład!
- ul. Popiełuszki 1, Toruń
- 668 079 815
- poczta@tttm.eu
Towarzystwo Sportowe Opatrunki
Towarzystwo Żeglarskie Gryf w Grudziądzu

Działalność żeglarska naszego Towarzystwa, która przechodziła kolejne zmiany nazw rozpoczęła się 01.07.1976r., kiedy to Sekcja Żeglarska Ogniska TKKF “Metalowiec” przy Radzie Zakładowej F.M.R. “Agromet-Unia” w Grudziądzu, która powstała 11.01.1972r. zostaje zarejestrowana w TOZŻ w Toruniu. Od tej właśnie pory zostały podjęte starania o stworzenie zakładowej przystani wodnej nad Jeziorem Rudnickim jako bazy przechowywania i napraw sprzętu, ośrodka do szkolenia dzieci i młodzieży oraz rekreacji pracowników zakładu, członków ich rodzin i sympatyków żeglarstwa.
Od 1981r. zostaje zmieniona nazwa na Sekcja Żeglarska przy Fabryce Maszyn Rolniczych “Agromet – Unia” w Grudziądzu.
W latach 80-tych następuje dalszy rozwój działalności Sekcji Żeglarskiej – oprócz rejsów turystycznych, szkolenia na żeglarza jachtowego, sternika jachtowego, sternika motorowodnego, w okresie wakacyjnym organizowane są obozy dla młodzieży wszystko to odbywało się w ramach działalności socjalnej zakładu. W roku 1992 w związku z restrukturyzacją zakładu na bazie dotychczas działającej Sekcji Żeglarskiej powstaje Towarzystwo Żeglarskie “GRYF” przy F.M.R. “Agromet – Unia” w Grudziądzu. Towarzystwo uzyskuje osobowość prawną i zostaje zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Toruniu w dniu 07.04.1992r.
W dniu 29.04.2002 pomiędzy gminą – miasto Grudziądz a T.Ż. “GRYF” została zawarta Umowa Dzierżawy Nr 561/2002 na część nieruchomości położonej w Grudziądzu przy ul. Spacerowej. Umowa została zawarta na czas nieokreślony.
Od 2004 Towarzystwo nasze zmienia nazwę na Towarzystwo Żeglarskie „GRYF” w Grudziądzu.
Od tej pory nieruchomość i istniejący na niej hangar wykorzystywany był do przechowywania i przeprowadzania niezbędnych prac remontowych sprzętu pływającego będącego własnością T.Ż. „GRYF” oraz działalności na rzecz upowszechniania uprawiania żeglarstwa we wszystkich jego formach.
Na terenie Przystani odbywały się spotkania członków wraz z rodzinami celem spędzania wolnego czasu w miłym żeglarskim towarzystwie.
Corocznie odbywały się rozpoczęcie i zakończenie sezonu żeglarskiego przy wspólnej biesiadzie przy ognisku i zabawie przez co sport ten stał się bardziej popularny wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych mieszkańców naszego miasta – jest to już trzecie pokolenie, które wychowuje się w naszym klubie – my, nasze dzieci, a teraz nasze wnuki oraz mieszkańcy i młodzież naszego miasta. Udostępnialiśmy też nasze jachty bezpłatnie do szkoleń młodzieży, które corocznie prowadzi kol. Andrzej Podhalański członek naszego Towarzystwa.
Obecnie Towarzystwo nasze liczy 25 członków, są to w większości byli pracownicy zakładu oraz sympatycy żeglarstwa. Jesteśmy jednocześnie cały czas otwarci na przybycie nowych członków, którzy chcieliby uczyć się tak pięknego sportu jakim jest żeglarstwo. Dbaliśmy, dbamy i miejmy nadzieję , że będziemy mieli w dalszym ciągu możliwość dbania o coś co pozostało, co nie zniknie z mapy Wielkiego Jeziora Rudnickiego.
- ul. Spacerowa 4, Grudziądz
- 606 230 241
- tzgryf.grudziadz@wp.pl
Uczniowski Klub Żeglarski Wiking

Od 2007 roku – sport
- ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 1 A, Toruń
- 608 467 537
- ukz-wiking@o2.pl